Aktuality
Od dubna začne platit nový systém víz do schengenského prostoru

Od dubna začne platit nový systém víz do schengenského prostoru

1.12.2009

Praha - Nový systém pravidel udělování víz pro vstup do takzvaného schengenského prostoru, do kterého spadá i Česká republika, začne platit 5. dubna 2010. ČTK to dnes oznámil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Společný vízový řád slaďuje a vyjasňuje dosavadní, někdy roztříštěná pravidla platící v jednotlivých státech schengenského prostoru.

Cizinci, kteří budou chtít vstoupit do zemí Evropské unie, si budou muset při žádosti o vízum nechat sejmout otisky všech deseti prstů. K žádosti o vízum budou muset také přiložit doklad o zdravotním pojištění s minimálním pojistným krytím 30.000 eur (780.000 korun). Vydání víza bude zpoplatněno 60 eury (1560 korunami), děti mezi šesti a 12 lety budou platit 35 eur (910 korun).

Mezi novinky, které vízový řád obsahuje, patří právo žadatele o schengenské vízum odvolat se proti jeho neudělení a žádat zdůvodnění, rozšíření kategorie žadatelů, kteří za vízum platí snížený nebo vůbec žádný poplatek, a povinné vydávání víz pro více vstupů při splnění určitých podmínek. Země schengenského prostoru se na základě nových pravidel také budou moci ve vízové agendě více vzájemně zastupovat.

Vízový kodex schválil letos v dubnu Evropský parlament, později ho formálně potvrdili i ministři členských zemí EU. Schválení předcházely tři roky diskusí, za Česko se jich jako připomínkové místo účastnila i AČCKA.

Schengenský prostor, nazvaný podle lucemburského města, kde o něm byla uzavřena první dohoda, zahrnuje většinu zemí Evropské unie a některé další evropské státy. Mezi zeměmi, které k němu patří, lze cestovat bez kontrol na vnitřních hranicích, což znamená, že vízum do jedné země prostoru umožňuje cesty do dalších.

Zdroj: Ceskenoviny.cz