Aktuality
Mag: Prodej dárkových poukazů na zájezd klesne o desetinu

Mag: Prodej dárkových poukazů na zájezd klesne o desetinu

9.11.2009

Zájem o dárkové poukazy na dovolenou klesá. Podle aktuální prognózy analytické společnosti Mag Consulting se letos tímto způsobem prodá o deset až 13 procent méně zájezdů než loni. Trend se prý nevyhne ani Vánocům; loni se přitom podle údajů společnosti ze zájezdu pod stromečkem radovalo na 150.000 lidí.

"Za letošním poklesem stojí jak pokračující hospodářská krize, tak rostoucí zájem o nezávislé cestování," řekl šéf Mag Consulting Jaromír Beránek. Zájezdovým dárkům prý navíc stále více konkurují poukazy na zážitky, které nezahrnují dopravu a ubytování, a nenaplňují tak definici zájezdů.

Poukazy na zájezdy nejsou v ČR žádnou novinkou. Prodávají se již řadu let a nemusí jít zrovna o vánoční dárky. Jejich hodnota se pohybuje většinou od 1000 Kč do 10.000 Kč. "Třicátníci je často kupují rodičům, kteří doplatí zbytek a vezmou s sebou na dovolenou třeba vnoučata," uvedl Beránek.

Do prodeje dárkových voucherů se však podle něj stále častěji promítá možnost rezervovat konkrétní pobyt či zážitek online přímo na stránkách poskytovatele služby.

Zatímco v minulých letech byly poukázky hitem a jejich prodej stále rostl, loni poprvé došlo k útlumu. Podle Magu se loni prodalo za celý rok formou dárkového poukazu 250.000 zájezdů z celkových 2,5 milionu.

Vánoce obecně budou zřejmě letos skromnější než dříve, lidé přitom chtějí šetřit hlavně na dárcích. Průměrná plánovaná útrata za vánoční dárky na člena domácnosti podle průzkumu společnosti Unilever letos klesla z loňských 3667 korun na 3106 korun.

Zdroj: Ceskenoviny.cz