Aktuality
Zrušte víza, nebo je zavedeme pro vaše diplomaty, hrozí EU Kanadě

Zrušte víza, nebo je zavedeme pro vaše diplomaty, hrozí EU Kanadě

23.10.2009
BRUSEL/LUCEMBURK - Pokud Kanada neusnadní vydávání víz pro ČR a jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku, hrozí jí, že Evropská unie zavede víza pro kanadské diplomaty. Rozhodli o tom dnes v Lucemburku ministři vnitra EU.

Kanaďané mají čas na nápravu do konce letošního roku, pokud tak neučiní, Evropská komise nejspíš navrhne členským státům EU zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele diplomatických pasů.

"ČR očekává návrh patřičných opatření v případě, že do konce doku nedojde k očekávanému pokroku," řekl novinářům český ministr vnitra Martin Pecina. Usnadněním vydávání víz má EU na mysli především zřízení vízového oddělení na kanadském velvyslanectví v Praze.

"Komise vyzývá Kanadu, aby stanovila jasná opatření, k nimž hodlá v blízké budoucnosti přistoupit v zájmu zrušení vízového požadavku vůči českým občanům," uvádí zpráva komise, kterou dnes ministři vnitra přijali.

Za velký počet žadatelů může azylový systém
Kanada však zavedení víz z letošního července vysvětluje jako při podobné situaci před pár lety tím, že z Česka registruje velký počet žadatelů o azyl. Významné množství z nich tvořili Romové.

Češi kanadské argumenty ale dlouhodobě kritizují a obrátili se na EU, aby jim situaci pomohla vyřešit. Upozorňují třeba na to, že na vině je do značné míry špatně fungující kanadský azylový systém, což Ottawa i připouští.

EU a Evropská komise nakonec české stížnosti vyslyšely a Brusel připravil hodnotící zprávu o česko-kanadském sporu. V ní komise mimo jiné zdůrazňuje, že tento případ je vůbec prvním v historii, kdy nějaká třetí země obnovila vízovou povinnost pro občany některého členského státu EU.

Zdroj: Lidovky.cz