Aktuality
Východ Indonésie zasáhlo další zemětřesení, cunami však nehrozí

Východ Indonésie zasáhlo další zemětřesení, cunami však nehrozí

24.10.2009
JAKARTA - Východ Indonésie zasáhlo dnes silné zemětřesení. Tamní úřady vydaly hned varování před cunami, po vyhodnocení situace ho ale zrušily. Silné otřesy se v zemi objevily už v pátek. Indonésie se přitom teprve vzpamatovává z ničivého zemětřesení z konce září, při němž zahynula více než tisícovka lidí.

Souostroví Moluky na východě země podle seizmologů zasáhly otřesy o síle 7,3 stupně Richterovy škály. Epicentrum se nacházelo 209 kilometrů severozápadně od města Saumlaki v hloubce 165 kilometrů. Podle odborníků je to už druhé silné zemětřesení za poslední dva dny. První epicentrum bylo asi 232 kilometrů na severo-severozápad od Indonésie v hloubce 138 kilometrů.

Před deseti dny se téměř dvě desítky států z oblasti Indického oceánu zapojily do cvičení, které je mělo připravit na cunami. Simulovalo se při něm zemětřesení o síle 9,15 stupňů Richterovy stupnice. Stejné se odehrálo o Vánocích v roce 2004 a vyvolalo obrovskou přílivovou vlnu, která smetla pobřeží a vyžádala si na 230.000 obětí. Indonésie tehdy patřila k nejhůře postiženým zemím. Jen v její provincii Aceh přišlo o život 170.000 osob.

Desetitisíce dalších mrtvých byly na Srí Lance, v Thajsku a Indii.

Zdroj: Lidovky.cz