Aktuality
Konec další cestovky, zkrachovala malá Cool Travel

Konec další cestovky, zkrachovala malá Cool Travel

4.8.2009

Drobná cestovní kancelář Cool Travel vyhlásila bankrot. V zahraničí, na Maledivách a v Řecku, je nyní pět klientů této společnosti. První zprávy o problémech cestovky se objevily v sobotu. V posledních týdnech tak padla už druhá cestovka, v polovině července zkrachovala Tomi Tour, spojená s Václavem Fischerem.Majitel Cool Travel Vlastimil Homola dává svůj pád částečně za vinu zprávám v některých médiích, která informovala o problémech jeho společnosti. "Druhá věc je taková, že prodej zájezdů nebyl dlouhodobě takový, jaký jsme předpokládali," přiznává majitel.

Zájezdy u Cool Travel má zakoupeno přibližně dalších osmnáct klientů. Čtyři z nich do Dubaje, zbylí do Řecka. Pro dalších tři sta klientů připravovala firma na letošní podzim dovolené v Dubaji.

 

Zprávy o problémech Cool Travel se v médiích objevily v sobotu. Tři klienti po příletu do Dubaje zjistili, že nemají hrazený hotel. Došlo k tomu podle majitele Homoly údajným nedorozuměním a druhotnou platební neschopností prodejce zájezdů. - více čtěte Koupili si zájezd do Dubaje. Na místě Čechům řekli, že nemají placený hotel.

 

"Od soboty volají klienti, že se bojí," řekl iDNES.cz Homola s tím, že zájem o zájezdy se v té době zastavil. Některá média napsala, že je Cool Travel v krizi podobně jako Tomi Tour a dluží 70 tisíc dolarů. Přesto Homola nyní nezvažuje další právní kroky a odškodnění.

 

Problémy se solventností Cool Travel zaznamenal největší internetový prodejce zájezdů, agentura Invia.cz. Jak dnes ČTK sdělil její obchodní ředitel Radek Šafařík, Invia s "cestovkou" ukončila spolupráci zhruba před dvěma měsíci. Podle něj měla kancelář problémy s placením a potíže měli i klienti na dovolené. "Nebyly třeba uhrazené hotely," uvedl Šafařík.

 

Cestovka lákala na exotiku

 

"Nároky klientů budou uspokojeny z pojištění proti úpadku a právě v těchto okamžicích je pojišťovna o vyhlášení úpadku informována," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

 

Cool Travel byla velmi malá cestovní kancelář, která před třemi lety vznikla jako incomingová agentura (specializovala se na dovoz turistů do ČR) a od loňska začala podnikat jako běžná cestovní kancelář s nabídkou zahraničních zájezdů.

 

Loni prodala zájezdy přibližně 500 českým turistům. Nabízela zájezdy do exotických destinací (Spojených arabských emirátů) a pobyty na Maledivách, v Turecku a také eurovíkendy v evropských městech.

 

Po cestovce zbylo téměř 15 tisíc poškozených klientů. Okolnosti kolem jejího konce začala vyšetřovat policie. Cestovka totiž inkasovala peníze ještě krátce před vyhlášením bankrotu. Slovenská pojišťovna Union, u které byla cestovka pojištěna na 235 milionů korun, zase zjišťuje, zda firma měla důvody žádat o zahájení insolvenčního řízení, které by ji ochránilo před placením dluhů.

 

Pokud audit ukáže, že k insolvenci nebyl finanční důvod, poškození klienti od pojišťovny nic nedostanou a vrácení peněz budou muset vymáhat na cestovní kanceláři.

 

Zdroj: idnes.cz