Aktuality
Levnější last minute? Záleží na cestovní kanceláři

Levnější last minute? Záleží na cestovní kanceláři

12.8.2009

Ceny zájezdu typu last minute mírně stouply u CK Fischer. "Celkově jsme nezlevňovali. Ceny jsou o trochu vyšší než v loňském roce, je to dáno ekonomickou krizí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí kanceláře Dan Plovajko. Naopak zhruba stejnou cenovou hladinu zájezdů na poslední chvíli jako loni si drží CK Blue Style, ceny mírně klesly například u cestovní agentury INVIA.cz.

"V současné době zaznamenáváme zvýšený zájem o nákup zájezdů tohoto typu, neboť tato forma je více a více oblíbená mezi klienty," řekla Kateřina Skopalová, manažerka cestovní kanceláře Blue Style.

"Zvýšený zájem jsme zaznamenali o Turecko, vedle tradičně oblíbených destinací jakými jsou především Egypt, Tunisko, ostrov Djerba a Řecko. I letošní novinka, kterou je španělský ostrov Mallorca se nám prodává dobře," prozradila dále Kateřina Skopalová. K tomu, zda ceny oproti loňskému roku za last minute nějak zásadně klesly, dodala: "Naše kancelář si drží víceméně stejnou cenovou hladinu last minute zájezdů jako minulý rok."

 

Podle Tomio Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, patří tento typ zájezdů stále k velmi oblíbeným. "Poměr počtu prodaných zájezdů je stejný jako v loňském roce. Určitě jich není nadbytek a spíš to vypadá, že je jich málo. Nejvíce se jich prodá v červenci a v srpnu, v září jdou sehnat lépe," řekl.

 

Ceny u "zájezdů na poslední chvíli" stagnují nebo i mírně zdražily u cestovní kanceláře Fischer. "Došlo k redukci kapacity a ceny trochy povyrostly. Zájezdy jsou na deset dní dopředu vyprodané. K situaci došlo i tím, že klienti nejdříve vybírali v nejnižších kategoriích jako jsou třeba třihvězdičkové hotely," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí z kanceláře Fischer. "Největší zájem je o destinace v doletu několika málo hodin, například o Řecko, Turecko nebo Egypt," dodává. Podle cestovní agentury INVIA.cz, která sestavila žebříček top deset zemí dle poptávky za červenec 2009, létají jejich klienti nejčastěji do Řecka, Itálie a Chorvatska. "Jako každý rok s velkou převahou vede Řecko, díky své rozmanitosti. Letos zaznamenáváme velký nárůst poprávek do Itálie a Chorvatska, to se děje na úkor zájmu o dovolenou v arabských zemích - Egyptě a Tunisku," řekl Michal Tůma, manažer cestovní agentury INVIA.cz, podle nějž lidé nejvíce preferují leteckou přepravu. "Letos se ovšem prodává více zájezdů vlastní dopravou, a to právě do Chorvatska a Itálie." Výše zmiňovaná cestovní kancelář naopak ceny last minute mírně snížila. "Letošní ceny zájezdů jsou nejnižší v historii. Plánovaných tržeb nedosahujeme především kvůli poklesu cen zájezdů. Co se prodaných kusů zájezdů týká, tak v tomto ohledu plán překračujeme," dodává.

 

Pro srovnání: průměrná cena zájezdu za rok 2008 byla podle některých údajů 12 822 korun za osobu a v roce 2009 je už 11 244.

 

 

Zdroj: Novinky.cz