Aktuality
CK Relax Max Tours má problémy

CK Relax Max Tours má problémy

11.8.2009

Praha - Cestovní kancelář CK Relax Max Tours není schopna nadále pokračovat v poskytování služeb. ČTK to dnes sdělila společnost Etics ITP, která v Česku zastupuje pojišťovnu Europäische Reiseversicherung AG u níž je cestovní kancelář pojištěna. Padesátce klientů CK, kteří jsou v zahraničí, zajistí přepravu do ČR pojišťovna spolu s ČSA. 

Podle tuzemského zástupce pojišťovny Štěpána Landíka cestovní kancelář o neschopnosti poskytovat služby pojišťovnu informovala v pondělí večer. Etics ITP nyní zajišťuje transfer turistů na letiště a jejich následný transport do Česka. "Počítáme s tím, že všech 50 klientů se vrátí do vlasti v původním termínu ukončení jejich zájezdu," dodal.

 Cestující do Česka dopraví České aerolinie. "Dnes v noci odletí prázdné letadlo do marockého Marrákeše a odveze zpět do České republiky přibližně 50 klientů Relax Max Tours. Do Prahy by měli přicestovat 12. srpna v dopoledních hodinách," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Podle Hejskové Relax Max Tours oznámil ukončení činnosti k dnešnímu dni a ČSA mu nebudou poskytovat žádné další charterové lety.

 Pojišťovna podle Landíka učiní vše pro to, aby postižení klienti, kteří již na zaplacenou dovolenou neodcestují, dostali co nejdříve peníze zpět. "S řadovými pracovníky cestovní kanceláře jsme v kontaktu a poté, co obdržíme přesné seznamy zákazníků, budeme moci potvrdit, zdali sjednaná pojistná částka postačí na odškodnění všech klientů," dodal.

 Kvůli problémům CK Relax Max Tours dnes jejích 56 klientů neodletí na dovolenou do Maroka, upozornil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. "Oficiálně zatím úpadek vyhlášen nebyl. Klienti jsou však již pracovníky CK informováni, že dnes na své dovolené do Maroka již neodletí," řekl Okamura. AČCKA odhaduje, že nyní má u této cestovní kanceláře zakoupeno zájezdy několik stovek klientů. Majitel CK Klaudiusz Kaiser Helman nekomunikuje a nebere telefony ani svým zaměstnancům.

 Podle Okamury byli klienti v Maroku již v pondělí vystěhováni a bydleli na vlastní náklady. Majitel CK Relax minulý týden podle Okamury opakovaně AČCKA ujišťoval, že je vše v pořádku. "Nyní již telefon nezvedá. Pracovnice na pobočce CK nám sdělila, že ani s nimi majitel nekomunikuje. Nicméně klienty již informují o vzniklé situaci," uvedl Okamura.

 CK Relax Max Tours vznikla teprve letos v květnu a specializovala se na zájezdy do Maroka. Podle serveru iDnes ji založil Helman, polský občan tuniského původu. Ten stál i u pádu cestovní kanceláře Oasis Tours v roce 1997. Policie ho tehdy zatkla a obvinila z podvodu. Soudy ho však po 12 letech definitivně zprostily viny. Kvůli tomu chce Helman po Česku žádat úhradu škody a žalovat zemi o stamiliony korun.

 V tomto roce již zkrachovalo několik cestovních kanceláří. Na začátku června se dostala do problémů liberecká cestovní kancelář Balkan Travel, na kterou následně vyhlásil soud konkurz. V červenci zkrachovala cestovní kancelář RETUR a svoji činnost ukončila i cestovní kancelář Tomi Tour. V insolvenčním řízení je na žádost majitele od srpna také CK Cool Travel.

 

Zdroj: ČTK