Aktuality
Jak se nenechat „oškubat“ na tuniském bazaru

Jak se nenechat „oškubat“ na tuniském bazaru

31.7.2009

Obrovité tržiště vévodí většině muslimských měst. Hodně krámků tu je podobných a pokud se nechcete vrátit již po deseti minutách obtěžkáni nákupy, opravdu se musíte pohroužit až do hloubi městských ulic.

Trhovci jsou po celém muslimském světě stejní. Tvoří tu jakési prodávající „gangy, komunity, společenstva“, která mezi sebou úzce spolupracují. Budou si vás přehazovat a hrát si s vámi jako kočka s myší. Nenechte se ale nachytat a všechno si pořádně prohlédněte a nenakupujte v prvním krámě. Opravdu to není poslední krám, kde vysněné zboží najdete.

V menších městech je smlouvání trochu obtížnější než kdekoli jinde v Tunisku. Pokud se dostanete do spárů „gangu“ můžete si být jisti, že jeden z nich nadhodí takovou cenu, které se v duchu usmějete. V žádném případě nedávejte najevo pohoršení nebo jej nezačněte urážet. Patří to k jejich mentalitě a kultuře. V klidu se s ním rozlučte a odejděte. Buď vás pošle ke svému „kolegovi“ nebo se za vámi rozeběhne a sleví.

Se slušným jednáním dojdete velice daleko. V klidu si s prodejcem sedněte a začněte psát na jím podaný papírek svoje návrhy cen. Začněte velice nízko, abyste mohli jít výše a uvidíte jakými výrazy vás bude častovat (sabotér, čech komunist, pirát). Většinou se ale dá s nimi rozumně domluvit a pokud vám jimi nabízená cena nebude vyhovovat, jednoduše běžte o dům (o krámek) dál.

Zdroj: iDnes.cz