Aktuality
Jadranský ostrov Brač

Jadranský ostrov Brač

27.7.2009

Brač je třetí největší z jadranských ostrovů a je také nejvyšší z nich. Nejznámějším místem na Brači je Bol. Tamní pláž Zlatni rat – úzký oblázkový klín, vybíhající do moře – je údajně nejhezčí z chorvatských pláží.

Bol a jeho Zlatni rat patří rozhodně k tomu nejcennějšímu, co ostrov má. Módní a dobře vybavené letovisko nemá nikdy problémy s obsazením svých hotelů. Návštěvníci tam jezdí i mimo sezónu, neboť Bol se prosadil i jako středisko tzv. kongresové turistiky. Na rozdíl od známějších ostrovů Hvaru a Korčuly je Brač nejblíže k pevnině, takže doprava trajektem zabere jen málo času.

Příroda se ostrovu postarala i o další poklad, který tvoří bohatství ostrova. Pověstný bílý kámen, něco mezi vápencem a mramorem, který se už několik staletí těží u městečka Pučišča na severní straně ostrova.

Jako stavební materiál je natolik proslulý, že ho z Brače vozili až do Ameriky, když ve Washingtonu stavěli Bílý dům. Používal se také na stavby a rekonstrukce významných budov v mnoha evropských metropolích. Navzdory svému jménu není bračský kámen jen bílý, jsou v něm odstíny šedé, zlatavé, růžové.

Zdroj: iDnes.cz