Aktuality
Platební karta se na dovolené v cizině hodí

Platební karta se na dovolené v cizině hodí

30.7.2009

Lidé, kteří cestují na dovolenou do ciziny, by rozhodně neměli doma nechat svou debetní platební kartu. Může se jim totiž výborně hodit. Nejvýhodnější je v zahraničí kartou přímo platit, což je možné například v obchodech, hotelech, u benzínek, v restauracích a jinde. Tyto platby jsou totiž, stejně jako v tuzemsku, bez poplatku. Obliba placení kartou i v cizině stále roste.

Drahé bankomaty

S pomocí debetní platební karty lze získat v zahraničí i místní měnu v hotovosti, například z bankomatu. To už ale je jiná káva. Poplatky za výběr z bankomatu jsou totiž stále vysoké, banky je nijak nesnižují. Platí se pevná částka plus procento z výběru. Je proto lépe nevybírat po troškách, ale raději najednou. I když lidé o poplatcích v zásadě vědí, připomínáme znovu jejich konkrétní výši . Klienti některých bank mají při výběru z bankomatu významné úlevy, o kterých by měli určitě vědět.


Počítat se ztrátou či odcizením

Lidé používající kartu v cizině by ale neměli spoléhat jen na ni. Pro případ ztráty či odcizení karty by měli mít k dispozici určité množství valut, než se jim dostane nějaké finanční pomoci. Například než jim jejich blízcí a přátelé z domova zašlou hotovost. Na ztrátu či odcizení karty je dobré se i včas připravit. Po zjištění této nemilé události je totiž nutné kartu okamžitě zablokovat. Kdo bude mít po ruce všechny potřebné údaje, ušetří sobě i rodině nervy. Nejúčinnější a nejrychlejší je kartu zablokovat u své banky v ČR. Banky mají pro tyto případy i pro volání ze zahraničí speciální čísla, na která je možno se dovolat 24 hodin denně, v sobotu a v neděli. Volání ale bývá za poplatek. Majitel karty by měl počítat i s tím, že banka od něho bude chtít číslo karty a její druh a jeho rodné číslo. Tyto údaje se vyplatí mít předem někde zapsané a uložené u sebe, ale vždy na jiném místě než kartu. Při ztrátě karty lze volat i na asistence karetních asociací. U společnosti VISA International na číslo +1 410 581 3836 a u společnosti MasterCard International na číslo +1 636 722 7111.

Zdroj: iDnes.cz