Aktuality
Hotel, který připomíná klubko barevných stuh

Hotel, který připomíná klubko barevných stuh

23.7.2009

Hotel podle Franka O. Gehryho připomíná klubko barevných stuh

Architektonický skvost, hotel Marques de Riscal, je opravdovým bonbónkem současné architektury. Jako jedna z mála staveb dneška vzdává hold organickým a efektním formám. Z dálky hotel vypadá jako vlnící se klubko gymnastických stuh, které na slunci vrhají zajímavé odlesky. Pojďte se spolu s námi na tuto stavbu podívat blíž.

Hotel Marques de Riscal, a Luxury Collection Hotel, leží ve vinařské oblasti na slunném severu Španělska. Sluneční paprsky na této stavbě vytvářejí zajímavé efekty. Odlesky probleskují celou působivou stavbou. Zlaté a růžové lesklé panely z oceli mají odkazovat na víno a vyvolávat v kolemjdoucích chutě.

Barvy dominující hotelu odkazují na tradici vinařství

Barevnost ocelových pruhů byla zvolena tak, aby připomínaly hrozny a slunce, typické zážitky, pro které návštěvníci do této oblasti Španělska jezdí. Růžová barva symbolizuje pěstované červené víno, zlatá pak úschovné sítě na víno a sudy a stříbrná znázorňuje uzávěr láhve.

Stavba má pomoci vinařskému regionu vzbudit zájem u turistů a cizinců, k malé budově Marques de Riscal proto byla přistavěna unikátní konstrukce s hotelem. Podle Gehryho by netradiční podoba budovy měla být především funkční.

Gehry nefandí strohému minimalismu

Svým architektonickým projevem se Gehry neomezuje na chladný a strohý minimalismus, jeho stavby jsou hravé, asymetrické a rozhodně nejsou stereotypní a nudné.

Stavba hotelu Marques de Riscal si vyžádala přes 1 000 dní práce na rozsáhlém pozemku, výsledek ale stojí za to. Z baru hotelu je úchvatný pohled na vinice. Třípatrová budova hotelu pak disponuje třiačtyřiceti hotelovými pokoji.

Nesmí chybět samozřejmě restaurace a degustační místnosti. Hosté si tak mohou užívat nejen vína, ale i potěšení z pohledu na zajímavou architekturu, která se pyšní temperamentními tanečními liniemi.

Zdroj: Novinky.cz