Aktuality
Jihočeské cyklobusy zahajují provoz

Jihočeské cyklobusy zahajují provoz

8.6.2009

Jihočeské cyklobusy zahajují provoz

Od 13. června se na jihu Čech rozjede sedm pravidelných autobusových linek. Z Českých Budějovic se tak zájemci o pěší turistiku a cykloturistiku dostanou i s kolem na Lipno, Orlík, Kvildu a další místa. Nejdelší trasa vede až do Znojma.

Dopravní systém Cyklotrans, který bude už sedmý rok vozit cyklisty i s jejich koly po jižních Čechách, zahájí sezonu 13. června. Postupně se rozjede sedm pravidelných linek na své víkendové trasy, o letních prázdninách rozšířené o spoje v pracovní dny. Jízdní kola se přepravují na vleku s kapacitou 25 kol. Na vltavské lince, což je trasa z Českých Budějovic do Horní Plané, jsou jízdní kola přepravována v držácích v zadní části autobusu. O nakládku a vykládku bicyklů se starají zaměstnanci dopravního podniku. Trasy cyklobusů v jižních Čechách jsou provázány i s ostatními dopravci - od podobně koncipovaných linek na Šumavě přes železnici až po návaznost na vodní dopravu na přehradách Lipno a Orlík. Sezona cyklobusů končí 28. září.

Z Českých Budějovic až do Znojma

Velkému zájmu cestujících se tradičně těší zelená linka spojující Budějovice s Jindřichohradeckem, která se postupně přes Slavonice prodlužovala k jihomoravskému Vranovu a loni se natáhla až do Znojma. Na jihu Čech už trasy cyklobusů protkaly nejdůležitější rekreační oblasti, takže z Českých Budějovic jezdí od Šumavy přes Novohradské hory a Třeboňsko až po Jindřichohradecko. Autobusy jezdí pravidelně bez ohledu na počasí. Tarif se řídí ceníkem ČSAD Jihotrans pro veřejnou linkovou dopravu. Přeprava kola stojí 20 korun bez ohledu na vzdálenost. Na cestě zpět se za kolo neplatí, pokud se cestující prokáže ranní jízdenkou z téhož nebo předchozího dne. Podrobné informace o trasách, jízdních řádech, návaznosti na ostatní spoje, ale také tipy na výlety a zajímavá turistická místa naleznete na www.cyklotrans.cz.

Zdroj: iHNed.cz