Aktuality
Češi na hotely nezanevřeli, cizinců přijelo méně

Češi na hotely nezanevřeli, cizinců přijelo méně

19.7.2009

Češi na hotely nezanevřeli, cizinců přijelo o 11 procent méně

Praha - Češi potvrzují prognózy, podle kterých se v letošním krizovém roce stanou oporou tuzemských hoteliérů. Podle údajů Českého statistického úřadu a společnosti Mag Consulting počet českých hostů od ledna do května meziročně stagnoval a počet přenocování se dokonce zvýšil o dvě procenta. Na druhé straně cizinců přijelo do českých hotelů o 11 procent méně.

"Češi pomohli provozovatelům vyrovnat se alespoň částečně s úbytkem zahraničních hostů," uvedl šéf Mag Consulting Jaromír Beránek. Zatímco Češi si své pobyty prodlužují, zahraniční turisté tráví v České republice stále méně nocí. Do května meziroční úbytek přenocování cizinců činil více než 13 procent.

Podle prognózy Mag Consulting hotely za celý rok přijdou oproti loňsku o osm až 11 procent hostů, přičemž pokles počtu zahraničních turistů má činit až 14 procent. "Cestovní ruch roku 2009 se tak v České republice bude opírat hlavně o domácí turisty, jejichž příjezdy budou v lepším případě stagnovat," uvedl Beránek.

Agentura Mag Consulting zároveň zpřesnila prognózu vývoje tržeb v sektoru ubytování a stravování. Pokles tržeb restaurací prý bude letos činit šest až devět procent, hotelů a dalších ubytoven 11 až 14 procent. Situace by se mohla zlepšit příští rok.

Ve srovnání s tuzemskými pobyty Češi více omezují cesty na zahraniční dovolenou. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se letos prodeje snížily o deset procent, u leteckých zájezdů dokonce o čtvrtinu. To potvrzují i čísla pražského letiště, odkud v květnu odletělo na charterech cestovních kanceláří o třetinu méně lidí než před rokem.

Zdroj: ĆTK