Aktuality
Přehledně: Vše o zavedení kanadských víz a co z toho plyne

Přehledně: Vše o zavedení kanadských víz a co z toho plyne

16.7.2009

Přehledně: Vše o zavedení kanadských víz a co z toho plyne

Kanada 14. července v 6:01 středoevropského letního času zavedla pro české občany vízovou povinnost - pokud chtějí přicestovat do Kanady za účelem návštěvy, studia, nebo práce, musejí nejprve požádat o vízum pro krátkodobý pobyt a splnit podmínky pro jeho udělení.

Zavedení vízové povinnosti znamená, že občané České republiky, kteří chtějí přicestovat do Kanady za účelem návštěvy, studia, nebo práce, musejí nejprve požádat o vízum pro krátkodobý pobyt (Temporary Resident Visa) a splnit podmínky pro jeho udělení.

Vízová povinnost platí od 14. července 6:01 středoevropského letního času, ale během prvních 48 hodin mohou občané České republiky požádat o vstupní povolení zdarma po příletu (příjezdu) do Kanady. Češi, kteří přiletí do Kanady po 16. červenci 5:59 středoevropského letního času, budou muset před vycestováním požádat o vízum pro krátkodobý pobyt, a to doručením žádosti velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Premiér Jan Fischer na úterní tiskové konferenci prohlásil, že se vláda rozhodla vyzvat Kanadu k tomu, aby Češi mohli získat víza přímo na kanadském velvyslanectví v Praze.

Vyplněnou žádost a ostatní dokumenty mohou zájemci o cestu do Kanady zaslat do Vídně poštou. Jejich žádost bude podle informací kanadského velvyslanectví v Praze zpracována během 3 pracovních dnů po obdržení žádosti ve Vídni. Vízové oddělení poté zašle veškeré dokumenty včetně pasu zpět na adresu žadatele o vízum.

Až do poloviny srpna mohou žadatelé žijící v České republice zanést vyplněnou žádost a všechny nezbytné dokumenty velvyslanectví Kanady v Praze. Velvyslanectví v Praze poté zajistí přeposlání žádosti velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Žadatelé o vízum se mohou do 17. července obrátit i na horkou linku vízového oddělení ve Vídni na telefonním čísle +43-1-531-38-3600, od pondělí do pátku od 9 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin. Tato služba je poskytnuta v českém jazyce.

ČSA kvůli vízům vrátí peníze

Cestujícím, kteří se v těchto dnech rozhodnou neodletět do Kanady kvůli znovu zavedené vízové povinnosti, České aerolinie vrátí peníze za letenky. ČTK to v úterý řekla mluvčí aerolinií Hana Hejsková. Lidem, kteří již mají koupenou letenku a vízum nedostanou, aerolinie rovněž vrátí peníze.

S vízovou povinností se cestující setkali poprvné v úterý při cestě z Prahy s pravidelným odletem v 11:15 hodin. Na letišti u odbavení je o vzniklé situaci informoval imigrační úředník kanadské ambasády. Další letadlo ČSA do Kanady letí ve čtvrtek.

Zdroj: iHNed.cz