Aktuality
Za vízum do Kanady Češi zaplatí přes tisíc korun

Za vízum do Kanady Češi zaplatí přes tisíc korun

14.7.2009

Za krátkodobé vízum do Kanady Češi zaplatí přes tisíc korun

Za krátkodobé vízum do Kanady Češi zaplatí 45 eur, tedy přibližně 1170 korun. Vyplývá to z informací uveřejněných na webových stránkách kanadské ambasády v rakouské Vídni www.kanada.at.

Češi mohou částku uhradit v České republice, a to na účet ČSOB zmíněný v jednom z dokumentů na webu. Orientace na stránkách vyžaduje znalost některého ze světových jazyků, čeština mezi nabízenými jazyky zatím chybí. Kanadská ambasáda slibuje, že je možné získat více informací v češtině na uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailu. Přiznává ale, že je už od rána zahlcena telefonáty z ČR a bude muset přijmout nové česky hovořící pracovníky.

Částka, kterou žadatelé o vízum zaplatí, je nevratná. Nedostanou ji zpátky tedy ani neúspěšní žadatelé o vízum. Žádost obsahuje dvě hustě popsané strany v angličtině a francouzštině. Vedle nezbytných informací o jméně, příjmení a adrese je nutné vyplnit také dotazy na zdravotní stav cestujícího a trestní bezúhonnost. Vízová povinnost pro cesty českých občanů do Kanady platí od dnešního rána.

Do středy mohou lidé do Kanady odletět bez víz a požádat o ně až na místě na letišti. Od čtvrtka už by ale měli vejít do letadla s vízem v kapse. Lidé, kteří odlétali do z Prahy do Toronta dnes dopoledne, neměli jistotu, že budou kanadskými úřady po přistání do země vpuštěni. Zpravodajce ČTK si mnozí z nich stěžovali na nedostatek informací.

Například Jiří Dohnal si posteskl, že se dnes ráno nedovolal na kanadskou ambasádu ani do Prahy, ani do Rakouska. "Víza mám z dřívější doby, jen jsem chtěl vědět, jestli jsou stále platná, všude ale buď nezvedali telefony, nebo je vyvěšovali a na vídeňské ambasádě mě přepojili na jejich informační záznamník," řekl Dohnal tisku. Česká vláda na dnešní dopolední mimořádné schůzi krok Ottawy kritizovala, podle očekávání se rozhodla reagovat odvoláním českého velvyslance z Kanady, zavedením víz pro tamní diplomaty a vtažením Evropské unie do hry.

Evropská komise už nad kanadským krokem vyjádřila lítost a naději, že je pouze dočasný. Česká diplomacie se obrátila na Brusel s poukazem na takzvanou klauzuli solidarity umožňující členským zemím unie zavést pro Kanadu reciproční víza. Mluvčí Evropské komise ale vyloučil, že by unie zavedla plošná víza okamžitě jako reciproční krok. Svou podporu Praze dnes jednoznačně vyjádřilo Slovensko.

Zdroj: Lidovky.cz