Aktuality
Do Itálie kvůli stávce pumpařů s kanystrem benzínu

Do Itálie kvůli stávce pumpařů s kanystrem benzínu

5.7.2009

Do Itálie s kanystrem benzínu

České motoristy, kteří se v nejbližších dnech chystají autem do Itálie, čekají na silnicích problémy, místní pumpy budou kvůli stávce čerpadlářů do čtvrtka (7.července) zavřené . Autoklub ČR proto řidičům v úterý doporučil, aby se na cestu vybavili kanystry s benzinem.

"Motoristům radíme, aby v těchto dnech pokud možno svoji cestu do Itálie odložili. V případě, že tam musí, měli by se vybavit zásobami pohonných hmot," řekl agentuře Mediafax Václav Špička z Autoklubu ČR.

Italské zákony povolují řidičům převážet v autě maximálně 60 litrů pohonných hmot, doporučené množství je ale 20litrový kanistr. "Po celé EU platí bezpečnostní pravidla pro převoz pohonných hmot. V případě Itálie může řidič převést ve specielních kanistrech až 60 litrů pohonných hmot, nádoby ale nesmí být, kvůli případnému nárazu, umístěny na kraji nákladového prostoru a musí být zabezpečeny proti pohybu," vysvětlil Vladimír Preclík z firmy Autoklub Bohemia Assistance (ABA).

Podle Autoklubu ČR by ale řidiči měli být připraveni na případné komplikace při každé cestě do zahraničí. "Motoristé nesmějí počítat s tím, že je všude v zahraničí tak hustá síť čerpacích stanic, měli by být připraveni také na kolony a rozhodně by neměli jet do prázdné nádrže. Na cestách do zahraničí doporučujeme raději čerpat častěji," dodal.

Italští čerpadláři by měli začít stávkovat v úterý večer. Kolem půl šesté se zavřou pumpy na silnicích, do osmé hodiny by se pak měli ke stávce přidat i provozovatelé pump na dálnicích. Řidiči budou moci v Itálii opět čepovat až ve čtvrtek večer kolem půl osmé.

Italským provozovatelům čerpacích stanic vadí, že místní vláda chce uvolnit trh s benzinkami a začít budovat nové levnější čerpací sítě v okolí nákupních center. Zaměstnanci benzinek si také stěžují na nepřiměřeně dlouhou pracovní dobu. Podle vyjádření místních odborových organizací budou pumpy otevřeny pouze v okolí města L´Aquila, kde tento týden probíhá summit zemí G8.

Zdroj: mediafax.cz