Aktuality
Hlavní město zahájí historicky první Oslavy Prahy

Hlavní město zahájí historicky první Oslavy Prahy

25.6.2009

Hlavní město zahájí historicky první Oslavy Prahy

Každá světová metropole má své slavnosti a nyní dočkala se i Praha. Pro návštěvníky je od 26. do 28. června připravena historicky první oslava hlavního města Prahy, kde bude k vidění řada divadelních představení, koncertů, bezpočet projektů od opery v ulicích města, Červnového Silvestru v Lucerně, přes Poetický běh Petřínem, které město propojí v jeden neopakovatelný zážitek.

Praha dá nahlédnout do zákulisí divadel, otevře místa veřejnosti běžně nedostupná a poodhalí tajemství svého podzemí. Například parník pražské paroplavby dopluje po vlnách Vltavy až do pražské ZOO, program na palubě Divadelní lodi Tajemství zavede hosty do světa pohádek a na pražských plážích budou moci návštěvníci na vlastní kůži pocítit vzrušení při adrenalinových sportech, kde můžou obohatit svou sbírku o podpisy olympijských vítězů a předních českých sportovců.

Silný programový koktejl

Otevřou se muzea, galerie, kina, kluby, média nebo prostory Českého rozhlasu. K viděni v ulicích města bude Sbírka odkazů Járy Cimrmana, koncert Pražského Výběru II nebo Stalin skate jam by Mystic skates a desítky dalších. Bílá paní bude provádět Staroměstským náměstím, kde se bude hodovat jako za časů Josefa II. a rada Vacátko odporoučí příznivce pražského panoptika k pódiu, kde budou hrát Frajeři z Galerky.

Oslavy pořádá společnost NedomYšleno ČR v čele s Robertem Kozlerem, zakladatelem festivalu Mezi Ploty. "Chtěl jsem vytvořit projekt, který by upozornil jak na významné osobnosti, tak i na bohatství hlavního města České republiky, které je v něm ukryté," vysvětluje. "Povedlo se sestavit program, do něhož jsou zapojeny nejrůznější osobnosti od spisovatelů, přes dětská divadla, zkrátka od řezníků, přes lékaře, vědce, umělce, olympijské vítěze až po ošetřovatele Zoo - zapojil se snad každý," dodává.

Tato myšlenka oslovila i režiséra Miloše Formana a herce Jana Třísku. Nápad zorganizovat Oslavy Prahy jim prý přišel natolik potřebný, že se mu rozhodli udělit patronát. Mezi další osobnosti, které jsou do projektu zapojeny, patří například Tomáš Hanák, Arnošt Lustig, Ladislav Smoljak nebo Lukáš Pollert.

Pět P

Bohatství hlavního města Prahy je rozděleno do pěti tematických okruhů 5 Pražských P - Praha Krásná, Praha Živá, Praha Futuristická, Praha Svobodná a Praha Historická. Více informací o Oslavách Prahy na www.oslavyprahy.cz.

Zdroj: Tyden