Aktuality
Nejznámější letoviska řeckého Zakynthosu

Nejznámější letoviska řeckého Zakynthosu

24.6.2009

Nejznámější letoviska řeckého Zakynthosu pro relaxaci i letní párty

První doložená zmínka o ostrově Zakynthos pochází z Homérových básní Iliada a Odyssea. Právě bájný Odysseus se stal jedním z prvních králů ostrova. Díky své blízkosti k pevnině (16 kilometrů) nebyl Zakynthos izolovaným územím, ale jeho dějiny byly vždy spjaty s děním na Peloponésu.

Rady na cestu:

Nejjednodušší cesta na ostrov Zakynthos je letecká. Několik českých cestovek tam posílá v sezóně pravidelné chartery. Z městečka  Kilini na západním Peloponésu se můžete na Zakynthos dopravit i trajektem. Plavba zpravidla trvá zhruba dvě hodiny. Naprostá většina ubytovacích kapacit na Zakynthosu je tvořena nevelkými rodinnými hotely a penzióny a pobyt je tam zpravidla se snídaní nebo s polopenzí (případně beze stravy). Oblíbený all inclusive program si můžete užít pouze v Laganas. Ostrov se dělí na dvě části. Tou první je rozlehlá plošina na jihu a jihovýchodě, kde jsou také téměř všechna letoviska a kam se soutřeďuje i většina hospodářských (zemědělských) činností. Střed a sever ostrova je hornatý a pouze málo obydlený. Neposednějším rekreantům lze doporučit půjčení auta (30–40 eur na den) a výlety do oněch horských oblastí.

Zakynthos se vyhýbal většině válek, ale z jejich výsledů dokázal těžit, ať vyhrál ten, nebo onen. Demokratický systém vlády, který si tam zavedli jako první v Řecku, jim vydržel více než šest set let.  Lidé na Zakynthosu si udrželi řadu výsad i za římské a poté benátské vlády, přežili francouzskou i britskou nadvládu a také osmanskou invazi. Přežili i řadu ničivých zemětřesení a vždy zase vstali z trosek a popela. Tak tomu bylo po ničivém zemětřesení v roce 1953. Tehdy bylo zbořeno město Zakynthos a vážně byly poškozeny další obce. Během několika let bylo všechno obnoveno, z větší části do původní podoby. Dnes má proto ostrov poměrně novou infrastrukturu, která je navíc případným dalším zemětřesením odolná.

 
Následující výčet zahrnuje některá z oblíbených přímořských letovisek tak, jak je hodnotí mezinárodní internetové fórum Sdružení přátel Jónského moře (FOI).

Hodnocení oblíbených letovisek

Alikes: leží na severovýchodě ostrova, je to klidné menší městečko s dlouhou pláží Makris Yialos. Ta je oblázková, moře je naprosto čisté, voda průzračná. Od nejnavštěvovanějších letovisek je pláž poněkud vzdálena, takže je tam klid i v hlavní sezóně. (Celkové hodnocení 4– 5/10)

Alikanas: šarmantní letovisko jižně od většího Alikes. Nepodléhá příliš tlaku na další výstavbu. Pláž není příliš široká, ale je tvořena jemným pískem a disponuje vším, co rekreanti vyžadují. (Celkové hodnocení 7/10)

Tsilvi: zhruba šest kilometrů na sever od hlavního města. Patří k větším letoviskům a tomu odpovídá i jeho vybavenost jak na dlouhé písčité pláži, tak i v samotném letovisku. Vodní skútry a příliš mnoho slunečníků však na klidu nepřidají. Pláž se pozvolně svažuje do moře. (Celkové hodnocení 6/10)

Argassi: má uzoučkou pláž, tvořenou tmavým pískem. Není to typické plážové letovisko, protože na plážové slunění tam prostě není místo. Je blízko hlavního města a cesta na letiště trvá patnáct minut. Je pozoruhodné, že zatímco FOI letovisko hodnotí známkou 6/10, návštěvníci mu dávají jen 1/10.

Agios Nikolaos: blízko letoviska jsou dvě pláže. Banana Beach leží mezi Agios Nikolaos a Argassi. Je to dlouhá úzká písčitá pláž se slunečníky z palmových listů, nemá žádné zázemí a vždy je možné tam najít klidné místo. (Celkové hodnocení 6/10)

V samotném Agios Nikolaos je pláž v hluboké zátoce s jemným pískem. Pozvolna se svažuje do moře a je bezpečná i pro děti. Samotné letovisko je malé, ale na pláž přijíždějí lidé z hlavního města, protože je tam bezplatná kyvadlová doprava. Pláž Agios Nikolaos dosáhla nejvyššího hodnocení. Celkově je hodnocena 8/10, přičemž např. čistota má 9/10.

Kalamaki: tamní pláž je široká a nejdelší na ostrově, „podložená“ pásmem písečných dun. Je oblíbená mezi rodinami s dětmi, protože pozvolně sestupuje do moře. Pláž zasahuje do chráněné oblasti a občas je možné tam narazit na obří želvy. Kromě Kalamaki je pláž v dosahu pěší chůze od největšího z letovisek na ostrově, Laganas.

Pláž je však přímo pod prostorem, v němž přistávají letadla na blízkém letišti a jejich hukot není dvakrát příjemný. (Za celkové hodnocení 6/10 nese vinu právě blízkost letiště, protože v kritériích, jako je čistota, vybavení apod. má bodů více.)

Laganas: široká a dlouhá pláž se zlatavým pískem. Kdysi patřila k nejhezčím v Jónském moři. Překotná a chaotická výstavba v okolí z ní podle mínění FOI udělala to nejhorší, co se v oblasti dá najít (hodnocení 1/10).

V sezóně bývá přeplněná, auta parkují div ne na pláži a slunečníky se tísní jeden na druhý. Na druhé straně patří Laganas k nejpopulárnějším letoviskům pro svou prázdninovou atmosféru, která tam pulzuje ve dne i v noci.

Jižně od Laganas jsou dvě letoviska Agios Sostis a Limni Keriou. První je pojmenováno podle nevelkého ostrůvku kousek od pevniny. Nad úzkou písčitou pláží je půvabná vesnice. Limni Keriou je nejjižnější letovisko, je šarmantní a klidné, bez vodních sportů a s oblázkovou pláží.

Prozaická romantika pašeráckého vraku

Nejfotografovanějším a nejromantičtějším místem na ostrově Zakynthos je pravděpodobně nevelká písčitá pláž pod vysokými útesy na severozápadním pobřeží ostrova, zvaná Navagio. Na boku tam leží vrak lodi a pláž pokrytá bělostným pískem je přístupná pouze z moře. O ten romantický nádech se zasloužil především lodní vrak, protože podobných míst je ve Středomoří mnoho.

Jaké tajemství vrak na pláži skrývá? Je to celé poměrně prozaické. V roce 1983 pronásledovala řecká pobřežní stráž loď Panagiotis, podezřelou z toho, že převáží neproclené víno a cigarety. Kapitán lodi se snažil financům utéci podél severozápadního členitého pobřeží ostrova. V bouři ale narazil na útes a loď se potopila. Posádka na motorových člunech zmizela k blízkému pobřeží. Za zimních bouří vlny vrak lodi postupně vystrkaly až na pláž.

K Navagio se pořádají lodní výlety z Laganas i z blízkého Porto Vromi. Když se tam v jedné chvíli sejde několik lodí a jejich pasažérů, je na pláži docela tlačenice a na romantiku moc prostoru není. Mnozí proto říkají, že nejlépe si člověk kouzlo pláže vychutná, když se na ni dívá z vysokého útesu.

Zdroj: Novinky.cz