Aktuality
Španělské Alicante: ráj nejen pro důchodce

Španělské Alicante: ráj nejen pro důchodce

17.6.2009

Španělské Alicante: ráj nejen pro důchodce

Španělská provincie Alicante láká vzhledem k teplotám k pobytům téměř celoročním. Sezona zde začíná zhruba v dubnu a končí až začátkem prosince. Přímo do Alicante létá mnoho nízkonákladových leteckých společností, mimo jiné i z Prahy, proto cesta vyjde cenově velice příznivě.

Poměrně příznivá je i cenová hladina potravin a spotřebního zboží, je v podstatě srovnatelná s českými poměry. Samozřejmě, že v hlavní sezoně tamní ceny ty české převyšují, ale nikterak dramaticky. Možná i proto se Alicante stává rájem penzistů.

Alicante - město zajištěných důchodců

Procházet se po krásné písečné pláži v Benidormu a očekávat lákavé výhledy na slunící se slečny či svalnaté mladíky znamená být nejspíše zklamán. Místní pláže totiž obsazují spíše starší ročníky a převažovat začínají i v hlavní sezoně. Věkový průměr populace, zejména evropské, se zvyšuje. Zvyšuje se také počet aktivních a zajištěných penzistů či těch, kdo již přestali aktivně pracovat, mají čas i prostředky, ovládají cizí řeči a chtějí strávit část roku v příjemném klimatu. Dříve drtivě převažovali turisté britští a němečtí, nyní se v Alicante čím dál častěji ozývají ruština a také čeština.

Poptávce se přizpůsobuje i nabídka: namísto hlučných diskoték decentnější restaurace, namísto půjčoven kol půjčovny jakýchsi elektronických pojízdných vozítek, ve kterých se vsedě pohodlně projedete po promenádě, více záchranářských stanic, možnosti plážového ležení ve stínu, v promenádních obchůdcích přizpůsobené plážové oblečení a mnohé další.

Kromě hotelů se tu hojně staví i apartmánové domy, uzpůsobené k nákupu „letního" bytu nebo k dlouhodobému pronájmu. Jsou to komplexy samostatných bytů, většinou malometrážních, se společným bazénem, zahradou, garážemi a zajištěnými službami na obsluhu vybavení a úklid.  Většina nájemníků je, jak jinak, vyššího věku.

Pronájem za třicet tisíc měsíčně

Využívaný je i pronájem domů - častý přivýdělek místních rodin. Zhruba koncem května se všichni sbalí a stahují se do vnitrozemí či více na sever, kde slunce tolik nepraží a kde se nemusejí prodírat davem turistů, pokud si chtějí jít koupit například chleba. Vracejí se většinou až v říjnu. Na čtyři měsíce tak uvolní své domy teplomilným turistům, kteří se rekrutují také většinou ze starší generace a preferují dlouhodobé pobyty. V domě mají své pohodlí a klid, standardním vybavením domácnosti je samozřejmě klimatizace a bazén. O úklid a údržbu zahrady a bazénu se stará agentura, které majitelé svěřili dům k pronájmu.

Pronájem se pohybuje kolem 30 tisíc korun měsíčně včetně služeb za dvouložnicový dům s jídelnou, obývákem, kuchyní a dvěma koupelnami, ve kterém se pohodlně vyspí šest osob, aniž by o sebe zakopávaly. Nevýhodou samostatných domů je často větší vzdálenost od moře, první řady již obsadily hotely a zmíněné apartmány. Z domků se tak často na pláž musí dojíždět i autem, a tak se hodí pro motorizované návštěvníky. Pronajmout si auto na celou dobu pobytu by totiž vyšlo poměrně draho.

"V hlavní letní sezoně tu samozřejmě najdete i mladé lidi, diskotéky a bary na pláži, jinak se pomalu měníme na rekreační středisko pro seniory," popisuje situaci paní Dita Van Alsick, která se do Alicante přivdala a provozuje tady realitní kancelář. „Většina našich klientů má zájem o byt či apartmán, pronajímáme i domy, vše zejména na období květen až říjen, minimální délka pobytu je jeden měsíc. Většině našich klientů již bylo padesát let,"  říká. "Dříve tu nebyly žádné speciální služby, nyní, když k nám přijedou na návštěvu děti z Madridu, smějí se, že to tu vypadá jak na sjezdu invalidů: tak jim totiž připadá hojně využívané vozítko, které připomíná invalidní vozík. Zase je tu ale klidněji a obchody se hýbou i mimo léto," nachází klady starší klientely.

Provincie Alicante naznačuje to, o čem se mluví už delší dobu: populace stárne, seniorů přibývá, jsou aktivní, movití a chtějí si užívat. Kdo tomu nabídku služeb přizpůsobí, zajistí si solidní klientelu i do budoucna, protože prognózy napovídají dalšímu posilování tohoto trendu.

Zdroj: Týden