Aktuality
Přes ještědský hřeben vozí cyklisty autobusy

Přes ještědský hřeben vozí cyklisty autobusy

13.6.2009

Přes ještědský hřeben vozí cyklisty autobusy

Cykloturisté se dostanou od června z Liberce na rovinaté Českolipsko, aniž by museli překonávat obtížné stoupání přes ještědský hřeben. Do oblasti Cykloráje Podralsko dojedou o víkendech autobusem se speciálním přívěsem. Řekl to mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Na výrobě přívěsu se domluvily obce z Mikroregionu Podralsko a ČSAD Liberec. Přívěs uveze 36 kol a za převoz jednoho zaplatí cyklisté 20 korun. "Přívěsy jsou zapojené za linkové autobusy. Z Liberce jezdí do Stráže pod Ralskem o víkendech třikrát denně," dodal Langer.

Cykloturisté se díky přívěsu přesunou pohodlně z liberecké kotliny do malebné krajiny, ohraničené na jedné straně podještědským městečkem Osečná a na druhé straně Máchovým jezerem. "Z průzkumu mezi cyklisty vyplynulo, že mají obrovský zájem o přepravu bicyklů z Liberce přes ještědský hřeben," prohlásil starosta Osečné Jiří Hauzer. Autobusy s přívěsem vyrazily z Liberce do Stráže pod Ralskem poprvé minulý víkend. Kvůli chladnému a deštivému počasí v nich však nejeli žádní cyklisté. "Jakmile ale bude hezky, určitě cyklobusy využijí," podotkl Hauzer.

Mikroregion Podralsko by chtěl, aby v budoucnu končila linka cyklobusů až v Žitavských horách v německém Lückendorfu. Čechům by se otevřela cesta na kvalitní saské cyklostezky. Němci by mohli s menší námahou poznávat západní polovinu Libereckého kraje.

Z Liberce směřují cyklobusy také do Jizerských hor a na Frýdlantsko. Do Bedřichova je vypravuje ČSAD Jablonec, na Smědavu ČSAD Liberec. ČSAD Jablonec dopravuje kola i do sedla Ještědu na Výpřež. O letních prázdninách sveze ČSAD Jablonec cyklisty také do Hamru na Jezeře na Českolipsku. Na cyklolinkách ČSAD Jablonec cyklistů rok od roku přibývá. Autobusy pro cyklisty křižují v Libereckém kraji také Krkonoše a Český ráj.

Zdroj: Tyden.cz