Aktuality
SkyEurope potřebují půl miliardy korun

SkyEurope potřebují půl miliardy korun

4.6.2009

SkyEurope potřebují půl miliardy korun, hledají investora

Druhý největší letecký dopravce v Praze, slovenská nízkonákladová společnost SkyEurope, shání 20 milionů eur, tedy asi půl miliardy korun. Zároveň shání investora. Agentuře ČTK to řekl ředitel společnosti Jason Bitter, který zároveň neví, jestli společnost přežije do příštího roku.

Firma podle něj jedná se třemi investorskými skupinami, přičemž jednání chce ukončit do konce letošního roku. "Nepotřebujeme víc než 20 milionů eur, může to být i méně," sdělil Bitter.

Firma má dluhy na Slovensku i v Česku, kde se proti firmě spojilo asi dvacet subjektů, kteří chtějí své pohledávky společně vymáhat. SkyEurope jim dluží asi deset milionů korun. Informovala o tom MF DNES. - více čtěte Věřitelé uhání SkyEurope, dluží miliony korun.

Dva potenciální investoři podle ČTK prý pocházejí ze středoevropského regionu, nikoliv z Ruska, jeden je odjinud. Výše potřebné finanční injekce je podle Bittera nižší než dříve, neboť společnosti se údajně daří zlepšovat provozní výsledky.

"Není pochyb, že je to složité, kvůli krizi a kvůli historii naší společnosti, která tak dlouho nevydělává peníze," přiznal Bitter.

Společnost nebyla od svého založení v roce 2002 nikdy zisková. Jejím základním problémem je nedostatek cash flow, tedy volné hotovosti.

SkyEurope: Přežili jsme horší časy

K dluhům Bitter říká, že se je společnost snaží splácet a má s věřiteli dohodnuté splátkové kalendáře. "Není to tak, že neplatíme, ale je pravda, že neplatíme včas," řekl ředitel. Peníze zpět, i když se zpožděním, prý dostanou i cestující za letenky na zrušené lety. Problémem prý je, že zhruba 6,5 milionu eur (175 milionů korun) firmě blokuje jako zálohu bývalý poskytovatel kreditních plateb.

SkyEurope mají ve střední Evropě tři základny, kde "parkují" letadla. Z Prahy a Vídně létají čtyři stroje, z Bratislavy dva. Praha je podle šéfa SkyEurope nejúspěšnější základnou, obsazenost letadel se prý v květnu pohybovala kolem 75 procent. "Byznys nám tady běží, rezervace nejsou vůbec špatné," uvedl Bitter.

Podle něj firma přežila už těžší časy. Na dotaz, zda zde budou SkyEurope i příští rok, Bitter řekl, že nikdo neví, co se stane. "Může třeba zkolabovat celý trh. Často už nás pohřbívali a jsme pořád tady," řekl.

Hospodaření SkyEurope

Čistá ztráta firmy stoupla za první pololetí fiskálního roku o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur (854,7 milionu Kč). Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur. Za leden až březen se však firmě podařilo snížit provozní ztrátu o 41 procent.

Zdroj: Ekonomika iDNES.cz