Aktuality
WHO vyhlásila pandemii prasečí chřipky

WHO vyhlásila pandemii prasečí chřipky

11.6.2009

WHO vyhlásila pandemii prasečí chřipky

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila pandemii takzvané prasečí chřipky. Kvůli šíření nemoci zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály. Informovala o tom agentura AP.

Vyhlášení pandemie nemusí nezbytně znamenat, že vir v současné době způsobuje více nemocí nebo úmrtí. Rozšířil se však již na do většiny světových regionů. Poprvé se vir objevil v dubnu v Mexiku.

Ke čtvrtečnímu ránu WHO zaznamenává už více než 27 700 případů prasečí chřipky v 74 zemích světa, 141 lidí na nákazu již zemřelo.

Experti ovšem tvrdí, že tato vlna chřipky je mírná a způsobuje u většiny lidí pouze lehké onemocnění. Počet případů nadále roste také ve Velké Británii, Japonsku a Austrálii.

K urychlení vyhlášení pandemického stupně šest vedlo to, že v jižní hemisféře virus začal vytlačovat obvyklou sezónní chřipku. 

Ve čtvrtek také úřady v Hong kongu nechaly zavřít základní školy a školky, protože se prasečí chřipkou nakazilo několik dětí. Úřady však nezjistily zdroj viru.

 

Poslední vlna zabila milión lidí.

 

Jedná se o první pandemii chřipky za uplynulých 40 let. Poslední chřipková vlna v Hong Kongu v roce 1968 zabila asi milión lidí.

Současný posun není způsoben situací v žádné jednotlivé zemi. Kvůli šíření choroby se ve čtvrtek v Ženevě sešel krizový výbor WHO. Rozhodl se přikročit k vyhlášení posledního stupně své šestibodové škály.

Vir se totiž začal šířit i mezi kontinenty a přenáší se stále častěji z člověka na člověka, upřesnil mluvčí WHO Gregory Hartl. Zdůraznil, že vyhlášení pandemie nevypovídá nic o závažnosti choroby, ale jen o jejím šíření. Většina pacientů měla jen mírné příznaky.

"Pandemický znamená globální, nemá to ale žádný význam, co se týče závažnosti či mírnosti onemocnění," uvedl mluvčí WHO Gregory Hartl.

Podle dostupných informací se nyní státy WHO, kterých je 193, budou muset zaměřit na intenzivnější boj s chřipkou. Měly by se také zásobit očkovací látkou. Současná vakcína proti sezónní chřipce ale proti viru A(H1N1) neúčinkuje. Vědci nyní vyvíjejí nové očkování.

Vir se dosud šířil hlavně v Americe, Mexiku a Kanadě. Nyní se vyskytlo velké množství případů i v Austrálii.

"Testovali jsme v posledních dvou týdnech 5500 lidí. To je víc osob, než kolik jsme jich testovali za celou chřipkovou sezonu," řekl premiér australského státu Victoria John Brumby. Odborníci kvůli rychlému šíření nemoci proto požadovali po WHO, aby pandemický stupeň zvýšila.

V Česku jsou zatím registrovány čtyři případy nákazy, všechny byly dovezené z USA. Ve 194 byla případech infekce vyloučena, v 10 případech se na definitivní výsledek vyšetření čeká.

Zdroj: Novinky.cz