Aktuality
Černý týden airbusů: Problémy měly další tři

Černý týden airbusů: Problémy měly další tři

11.6.2009

Černý týden airbusů: Problémy měly další tři

Guam/Novosibirsk - Dvě letadla značky Airbus musela nouzově přistát během středy.

Australský stroj A330-220 společnosti Jetstar se dostal do problémů poté, co v jeho kokpitu vypukl požár během letu přes Tichý oceán. Nouzově dosedl na americkém ostrově Guam.

Další airbus, tentokrát typu A320 a využívaný ruskou společností Aeroflot, nuceně přistál v Novosibirsku. Důvodem bylo prasklé přední sklo.

Nehoda airbusu A330-200 letícího z Rio de Janeira do Paříže si minulý týden vyžádala životy 228 lidí.

"Jeden z našich pilotů použil hasicí přístroj a podstoupili jsme nouzové odklonění letu na Guam, kde letadlo bez problémů přistálo," prohlásil mluvčí Jetstar Simon Westaway v australském rozhlase.

Jeden problém za druhým

Nikdo nebyl zraněn. Letadlo původně mířilo z Japonska do Austrálie a na palubě se nacházelo 203 lidí, převážně šlo o japonské cestující.

Stroj, který slouží pouze dva roky, bude nyní odstaven na Guamu, dokud se nepodaří zjistit příčiny požáru.

Ve stejný den se dostalo do problémů i letadlo Aeroflotu, které letělo z jihosibiřského Irkutsku do Moskvy, ale kvůli prasklému přednímu sklu muselo učinit nouzovou zastávku v Novosibirsku. Všech 116 pasažérů a šest členů posádky i v tomto případě vyvázlo bez zranění.

Společnost Airbus nyní stíhá jeden problém za druhým. K nouzovému přistání airbusu došlo i ve středu. Stroj A320 společnosti Iberworld na cestě z Kanárských ostrovů do Osla se musel kvůli problémům s motorem po deseti minutách vrátit zpět na letiště. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn.

Zdroj: Aktualne.cz