Aktuality
Škody po zemětřesení na Haiti

Škody po zemětřesení na Haiti

17.2.2010

PORT-AU-PRINCE - Škody způsobené zemětřesením na Haiti by mohly čítat až 14 miliard dolarů (asi 264 miliard korun), odhaduje Meziamerická rozvojová banka (IADB). To řadí zemětřesení z 12. ledna o síle 7,2 stupně Richterovy škály mezi nejničivější v historii.Při katastrofě zemřelo na 230.000 lidí a bez střechy nad hlavou zůstaly dva miliony Haiťanů. Analytici IADB na základě těchto a dalších údajů došli k výpočtům, podle kterých by se materiální škody mohly pohybovat od 7,2 miliardy do 13,9 miliardy dolarů. To je více než roční hrubý domácí produkt Haiti.

Co do počtu obětí je zemětřesení na Haiti třetím nejničivějším zemětřesením v historii. Hlavní město Port-au-Prince bylo zničeno ze tří čtvrtin, otřesy neušetřily ani prezidentský palác či parlament. Autoři studie IADB také upozorňují, že po zemětřeseních se osobní bohatství lidí v postižených oblastech po dobu deseti let pohybuje zpravidla o 30 procent níže než před katastrofou. Nic na tom nemění ani mezinárodní pomoc.

Haiti již před zemětřesením platilo za nejchudší zemi západní polokoule.

Skoro čtyři pětiny Haiťanů mají na den méně než dva dolary, přičemž více než polovina populace musí vystačit dokonce s méně než jedním dolarem na den.

video

 

Zdroj: ČTK