Aktuality
Pražské hotely a krize

Pražské hotely a krize

10.6.2009

Pražské hotely patří v Evropě k nejpostiženějším krizí

 

 

Praha - Pražské hotely patří v rámci Evropy k nejvíce postiženým současnou krizí. Zatímco průměrně v evropských metropolích klesla v posledních měsících obsazenost o tři procentní body, v Praze, Dublinu a Římě je to kolem deseti bodů. Na dnešní konferenci o zaměstnanosti v cestovní ruchu to uvedl zástupce konfederace evropských hotelových a restauračních asociací Hotrec Ákos Niklai.

 

"Hoteloví investoři jsou šokování, když ta data vidí," uvedl Niklai. V Evropě prý neexistuje metropole, kde by obsazenost hotelů nyní neklesala. To se podle Niklaie podepíše na zaměstnanosti v oboru. Částečným řešením prý může být snížení daně z přidané hodnoty na restaurační služby, které se podařilo v evropském měřítku prosadit. V ČR nižší sazba činí devět procent.

Niklai zároveň prezentoval průzkum, který zjišťoval, na čem lidé na cestách nejvíce šetří. Zhruba čtvrtina respondentů omezuje v krizi návštěvy restaurací, stejný podíl se raději vyhne hlavní turistické sezoně a na dovolenou odjede až se začátkem podzimu. Asi 15 procent dovolenkářů se snaží ušetřit na ubytování.

Dvoudenní konference, která dnes v rámci českého předsednictví EU začala v Senátu, je primárně zaměřena na zaměstnanost v oboru cestovního ruchu. Ten podle Niklaie zaměstnává v Evropě devět milionů lidí, což je o tři miliony více než automobilový průmysl.

Podle většiny řečníků včetně českého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky je třeba čelit propouštění dalším vzděláváním pracovníků a s tím související vyšší kvalitou služeb. Problémem prý je nezájem mladých lidí o práci ve službách. "Kvalita lidí je v globální konkurenci to hlavní," uvedl Vondruška.

Zazněla i obecnější hesla, podle zástupce Evropské komise Franceska Ianniella je třeba více posílit Evropskou unii. "Musíme znovu zvednout plamen evropské obnovy, abychom vytvořili homogenní svět pro naše děti," uvedl.

Zdroj: České noviny