Aktuality
Prodej first minute zahájen, cestovky lákají na výhody

Prodej first minute zahájen, cestovky lákají na výhody

6.1.2010

Cestovní kanceláře zahájily prodej zájezdů "na první chvíli" pro letní sezonu 2010. Po loňském krizovém roce se klienty snaží nalákat mnoha novými speciálními nabídkami.

"K zájezdu first minute můžete letos získat ubytování až pro tři děti zdarma, nízké zálohy na rezervaci zájezdu, slevu na zájezd až 15 procent, hodnotný dárek, slevy pro seniory, polopenzi zdarma, transfer na letiště v ČR zdarma, fakultativní výlet zdarma a podobně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří.

Záloha někde jen 990 korun

Cenově výhodný včasný nákup zájezdu typu first minute je vhodný pro lidi, kteří mají na dovolenou určité požadavky, dokáží fixovat termín dovolené dlouho dopředu, chtějí ušetřit, nebo si prostě jen chtějí vybrat to nejlepší z kompletní nabídky zájezdů. "Například rodiny s dětmi si tak mohou bez problémů vybrat hotel s dětskými bazény či animátory. Důchodci, kteří se již hůře pohybují, si mohou z kompletní nabídky vybrat hotel s výtahem v blízkosti pláže. Náročnějším klientům zase bude například vyhovovat, že je k dispozici dostatek pokojů s výhledem na moře," dodává Tomio Okamura.

U jednotlivých cestovních kanceláří se liší nejen nabízené výhody, ale i výše zálohy. CK Fischer si účtuje u first minute podle mluvčího Dana Plovajka zálohu pouze 990 korun za osobu, EXIM tours třicet procent a stejně tak cestovní kancelář Čedok. U posledně jmenované si však musíte pořídit zájezd do konce února, pak se záloha zvýší.

Včasný nákup rozhodne

"Při včasném rozhodnutí o nákupu zájezdu klienti získají zdarma transfer z bydliště na letiště a zpět, výlet v místě pobytu zdarma, dárek a pro děti plážovou hračku zdarma," řekl on-line deníku TÝDEN obchodní ředitel EXIM tours Jan Koláčný. U EXIM tours můžete využít slevu za včasný nákup až 15 procent do konce února, 12 procent pak do 15. dubna. CK Fischer zase nabízí k first minute elektroniku. "Zákazník získá dárek Playstation Portable," uvádí Dan Plovajko. CK Čedok má také novinku. "Dětské slevy mohou čerpat děti ve věku až do 18 let věku, přičemž slevu pro seniory získají cestovatelé ve věku již od 55 let věku," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Tomáš Brejcha. Čedok nabízí za včasný nákup do konce února slevu až 15 procent, do konce března 7 procent a do konce dubna 6 procent.

Vloni se v České republice prodalo celkově přibližně 1,95 milionu zájezdů za dvanáct miliard korun, což znamenalo kvůli loňské krizi meziroční pokles počtu prodaných zájezdů asi o patnáct procent a tržeb o dvacet procent.

Nabídka zájezdů first minute bude trvat přibližně až do půlky dubna. Poté již začíná běžný prodej zájezdů za standardní ceny. Přibližně tři týdny před datem odjezdu zájezdů pak začíná prodej zbylých zájezdů, tak zvané last minute, kdy mohou slevy dosahovat až dvacet procent z původní ceny. Nevýhodou last minute je ovšem omezená nabídka zájezdů, nejlepší či nejvhodnější zájezdy jsou již v drtivé většině dávno vyprodány.

V letošním roce budou, stejně jako vloni, nejpopulárnějšími dovolenkovými destinacemi českých občanů Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko, Egypt, Španělsko, Tunisko, Rakousko, Francie, Bulharsko a Turecko. Stejně jako v uplynulých letech stráví také letos přibližně polovina Čechů svoji zahraniční dovolenou v jedné ze čtyřech hlavních destinací: v Chorvatsku, na Slovensku, v Itálii nebo v Řecku.

Zdroj: Tyden.cz