Aktuality
Asijské země si připomněly pět let od ničivého zemětřesení

Asijské země si připomněly pět let od ničivého zemětřesení

26.12.2009

Jakarta/Patong (Thajsko) - V řadě zemí jižní Asie se dnes konaly vzpomínkové akce na památku obětí ničivého zemětřesení a následné přívalové vlny cunami, při kterých před pěti lety zemřelo na 230.000 lidí. Miliony dalších osob tehdy přišly o střechu nad hlavou či o obživu. Tisíce buddhistických mnichů se dnes shromáždily na jednom z thajských ostrovů, aby si připomněli výročí tragické události.

Modlitby a zpěvy mnichů v oranžových oděvech ve vesnici Ban Nam Khem byly jednou ze stovek tichých vzpomínek na oběti jedné z největších přírodních katastrof, napsala agentura Reuters. Tisíce obyvatel a cizinců se vrátily podívat na thajské pláže, kde turisté v době katastrofy trávili dovolenou. Lidé házeli do vln květiny. Vzpomínkové akce na thajském ostrově Pchúket vyvrcholily vypuštěním stovek rozsvícených lampionů k nebi.

Na Srí Lance se dnes zastavila doprava, když lidé po celé zemi drželi dvě minuty ticha na památku 35.000 lidí, kteří zde tehdy zemřeli. U místa, kde vlny smetly projíždějící vlak a zabily stovky cestujících, příbuzní obětí pokládali květiny a zapálené svíčky. Záběry trosek vlaku patřily k nejpůsobivějším záběrům celé tragédie a nyní zde stojí památník.

Nejvíce byla povánoční katastrofou postižena Indonésie, kde cunami usmrtilo kolem 160.000 osob. Indonéský Banda Aceh je dnes novým městem postaveným na ruinách a mnoho postižených se vzpomínek na neštěstí začíná zbavovat až teď.

"Uvažování Acehanů se po pěti letech začíná dávat do pořádku," řekla Eva Susantiová, která ztratila 125 členů rozvětvené rodiny.

V místní mešitách a u masových hrobů, kde byly pochovány desetitisíce osob, se dnes za účasti tisíců lidí konaly vzpomínkové mše a shromáždění na počest těch, kteří zahynuli na indonéských ostrovech.

"Žádný z členů mé rodiny cunami nepřežil. Mé děti, vnuci, bratři, sestry, všichni zahynuli a nechali mě zde samotnou," řekla agentuře AFP dvaasedmdesátiletá Siti Aminahová. "Možná jsou pohřbeni pod nánosy zeminy na ostrově, možná byli odneseni do moře, protože jsme žili na pláži," dodala.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, který byl vyslancem OSN pro obnovení oblastí po cunami, dnes řekl, že peníze ze zahraniční pomoci pomohly i tradičně chudým a zapomenutým oblastem. "Udělali jsme víc, než jen znovu vybudovali. Budujeme to lepší. Ačkoli některé oblasti zničené cunami stále nejsou zcela obnoveny, proces rekonstrukce pokračuje a vláda a zdejší lidé jsou lépe připraveni na budoucnost," uvedl v prohlášení. Na pomoc postiženým se ve světě podle agentury AP sešlo přes 13 miliard dolarů.

Obyvatele východního pobřeží Indonésie dnes krátce vystrašilo zemětřesení o síle šest stupňů Richterovy škály. Otřesy přerušily elektřinu, ale nebyly hlášeny žádné oběti či větší škody.

Před pěti lety zemětřesení o síle 7,6 stupně s epicentrem vzdáleným 150 kilometrů od indonéského ostrova Sumatra udeřilo v 07:58 místního času (01:58 SEČ) a trvalo deset minut. Za 30 minut zasáhly první ničivé vlny pobřeží Sumatry, za další půlhodinu dorazily k pobřeží Thajska. Místy až desetimetrová masa vody smetla vše, co jí stálo v cestě. Rok po katastrofě hovořily údaje o tom, že o obydlí přišly na dva miliony lidí, přičemž dalších několik set tisíc domácností muselo být kvůli nevyhovujícím podmínkám zbouráno nebo strženo. Jeden milion osob přišel o zdroje obživy, na mezinárodní humanitární pomoc bylo odkázáno přes pět milionů lidí.

Mezi oběťmi bylo i několik Čechů. Těžká zranění tehdy utrpěla česká modelka Petra Němcová, jejíž přímořský bungalov smetla vlna.

Zdroj: Česke noviny